Słownik pojęć związanych z pozycjonowaniem i optymalizacją stron

Marketing w wyszukiwarkach
internetowych (ang. SEM - Search Engine Marketing) jest formą marketingu internetowego, który polega na tworzeniu stron wartościowych dla klientów Twojej firmy i jednocześnie dla wyszukiwarek internetowych.
Pozycjonowanie stron www
(ang. SEO - Search Engine Optimisation) - to wykonawczy etap SEO trwający od 2 - 4 miesięcy i składający się kilku następujących po sobie etapów.
Słowa kluczowe
jak również ich kombinacje, określane też często jako frazy kluczowe (ang. keywords) po wpisaniu do wyszukiwarki powodują wyświetlenie stron internetowych odpowiadających poszukiwanemu wyrażeniu. Słowa kluczowe są jednym z wielu czynników wpływających na zajmowaną pozycję na listach wyników wyszukiwania zwracanych przez wyszukiwarki internetowe.
Google PageRank
(PR) jest to matematyczny algorytm, za pomocą którego przyporządkowuje się indeksowanym stronom internetowym określoną wartość liczbową, oznaczającą ich jakość w Internecie.
Link popularity
Współczynnik link popularity wyznaczany jest na podstawie liczby linków prowadzących (oraz ich wartości) do danej strony internetowej. Jest to jeden z wielu kluczowych czynników charakteryzujących skuteczne pozycjonowanie stron.
Popularność strony internetowej
Popularność strony www jest ustalana przez wyszukiwarki internetowe na podstawie liczby wizyt internautów w ciągu określonego przedziału czasowego oraz czasu spędzonego przez nich na tejże stronie.
Roboty wyszukiwarek
(ang. crawlers, spiders) mają za zadanie penetrację zasobów Internetowych, używając do tego celu linków. Ponadto zbierają informacje o treści i konstrukcji stron www umieszczanych na serwerach. Zazwyczaj ruch generowany przez roboty wyszukiwarek internetowych jest jednym z głównych indykatorów świadczącym, że pozycjonowanie stron www właśnie się odbywa.
SERP
(ang. Search Engine Results Page) - strona www z wynikami zwracanymi przez wyszukiwarkę internetową dla określonych słów kluczowych.
TPR - Toolbar PageRank
wskaźnik PageRank, który jest wyświetlany po zainstalowaniu wtyczki Google Toolbar w postaci zielonej ikony na pasku narzędziowym przeglądarki internetowej.
IBL
(ang. Inbound Links) - Ilość linków prowadzących do danego adresu URL.
OBL
(Outbound Links) - Ilość linków wychodzących poza serwis internetowy na jednej stronie www.
TB Program Update
Zmiana w oprogramowaniu odpowiadającym za sposób obliczania PR
Zawartość strony www
(ang. Content) - składa się z treści, obrazów, wykresów itp.
Ukryte linki i tekst
na stronach www (ang. Hidden text or links) - niewidoczne elementy dla internauty natomiast widoczne jedynie dla robotów wyszukiwarek, w postaci tekstu w kolorze tła, oraz treści ustawionej w wielkości 1px oraz innych metod.
Misleading or repeated words
posługiwanie się słowami, które nie są związane z tematyką strony internetowej lub nadmierne powtarzanie słów kluczowych związanych z tematyką strony www.
Cloaking lub Cloaked page
oznacza prezentowanie całkowicie innej zawartości (Content) strony internetowej robotom wyszukiwarek w porównaniu z zawartością którą oglądają internauci.
Zduplikowane strony
(ang. Duplicate kontent) - tworzenie kilku a nawet kilku tysięcy identycznych stron w obrębie serwisu jak i poza nim.
Przekierowania
(ang. Deceptive redirects) - przekierowania na inne strony docelowe wprowadzające internautów w błąd.
Wyniki uzupełniające
(ang. supplemental index) to wyniki wyszukiwania pobierany z indeksu pomocniczego. Wobec witryn trafiających do indeksu pomocniczego stosowane jest mniej ograniczeń niż wobec witryn uwzględnianych w indeksie głównym. Na przykład liczba parametrów w adresie URL może spowodować wykluczenie witryny z aktualizacji indeksu głównego, jednak roboty mogą ją uwzględnić w indeksie witryn uzupełniających. Generalnie uważa się, że do indeksu uzupełniającego Google trafiają strony, które wyszukiwarka Google uważa za podejrzane i nie uwzględnia ich w głównym indeksie. Wyniki te są oznaczone w wynikach wyszukiwania kolorem zielonym.
Odwiedziny yandex 41 Odwiedziny yahoo 422 Odwiedziny msnbot 22 Odwiedziny ia_archiver 15 Odwiedziny googlebot 3906 Odwiedziny baiduspider 83